معجزات علمى قرآن در مورد خلقت و آفرينش كائنات !

 

يكى از موضوعاتى كه به صورت كل، دين را در چنبرة سوال قرار داده، پيشرفت علم و تكنولوژى است، زيرا در گذشته ميزان دانش بشرى، خدا باوران و منكران خدا از طبيعت و در كل كائنات، يكسان بود. اما با رشد و توسعه علم و تكنولوژى بعد از رنسانس و انقلاب صنعتى در اروپا، آن‌هم با نقش فعال غير مسلمانان و عقب مانده‌گى علمى مسلمانان، اين سوال را در اذهان تقويت نموده كه رابطة علم با دين چگونه است؟ آيا مي‌شود پلى ميان اين دو زد؟ و اگر امكان و احتمال آشتى نباشد، كدام يك را بايد انتخاب نمود؟

البته مشكل از آنجا آغاز مي‌شود كه عده‌يي يا در پى تطبيق صد در صدى علم با دين اند و يا خويش را ناگزير و مقيد از انتخاب يكى مي‌دانند. در حالي‌كه اين دو پديده در برگيرنده دو حوزه جدا از هم ، در زنده‌گى بشر است.

علم، دانش است و دين، بينش . نقش اين‌دو در زنده‌گى انسان‌ها همانند نقش چراغ و ماشين در يك موتر است. موترى كه با ماشين‌اش حركت مي‌كند، بدون چراغ در شب تاريك ، حتماً يا تصادم مي‌كند و يا در گودالى خواهد افتيد. همان‌گونه كه موترى كه صرفاً چراغ دارد، بدون ماشين قادر نخواهد بود حركت كند.

در حقيقت فلسفه بعثت انبياء و ارسال كتب آسمانى، فقط براى هدايت بشر بوده. تا به او بفهماند، كى است، از كجا آمده، چگونه زنده گى نمايد و به كجا مي‌رود و مسؤوليت اين‌كه او براى راحت و رفاه خودش از چه اسبابى استفاده كند و چه وسايلى برايش تهيه نمايد، به خود وى سپرده شده. فراموش نكنيم كه خالق هستى، وسيله و امكان اين كار را نيز كه همانا عقل و اراده است، برايش هديه نموده .

اساساً دين مكلفيت كشف قوانين فزيك و كيميا و يا ساختن كمپيوتر و طياره را ندارد. اما در موارد متعددى، ضمن آيات مربوط طبيعت، از برخى قوانين طبيعى پرده برداشته شده اين آيات، نشانگر آنست، ذاتى كه اين كتاب را براى هدايت بشر فرستاده، خالق همه كائنات و قوانين حاكم بر آن نيز است. از ده‌ها پيشرفت علمى كه پديده هاى قرون اخير است، در قرآن تذكر به عمل آمده كه براى اكثر علماى غربى شگفت آور بوده و باعث شده موج جديدى از تحقيق و پژوهش در اين كشور ها در خصوص قرآن آغاز گردد .

به طور نمونه، معجزات علمى قرآن را در مورد خلقت و آفرينش كائنات مرور مي‌نماييم.

1 – آغاز آفرينش؛ بازکردنِ آنچه بسته بود ( اشاره به لحظه انفجار بزرگ ) Big Bang

أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا * وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ * أَفَلَا يُؤْمِنُونَ (انبياء30)

ترجمه:- آيا منکران نمي‌دانند که (کـُرات) آسمان‌ها و زمين به هم پيوسته بودند و ما آن‌ها را از هم بازگشوديم و هر موجود زنده‌اي را از آب پديد آورديم؟ آيا بازهم (به آفرينش) باور ندارند؟

لغت رتق به هم دوخته معنى مي‌دهد و فتقه به معنى پاره شدن از همديگر يا تخريب چيزهايى كه به هم دوخته شده اند، مي‌باشد. امروز علما دريافته اند كه در اول تمام جهان يك نقطه بود، يعنى آسمان‌ها و زمين همه در يك حالت به هم آميخته قرار داشت و بعداً اين نقطه به شدت انفجار نموده و اجزاى آن از هم جدا گرديدند.

2-  تشبيه باز و بسته شدن جهان به پيچيدن طومار نامه‌ها

يَوْمَ نَطْوِي السَّمَاءَ كَطَيِّ السِّجِلِّ لِلْكُتُبِ* كَمَا بَدَأْنَا أَوَّلَ خَلْقٍ نُعِيدُهُ * وَعْدًا عَلَيْنَا * إِنَّا كُنَّا فَاعِلِينَ (انبياء 104)

ترجمه:- روزي که آسمان‌ها را همچون طومار نامه‌ ها درهم مي‌پيچيم؛ همانگونه که آفرينش نخستين را آغاز کرديم، آن را بازمي‌گردانيم. اين وعده‌اي است بر عهدة ما که قطعاً انجام خواهيم داد.

3-  انبساط عمومي عالم

وَالسَّمَاءَ بَنَيْنَاهَا بِأَيْدٍ وَإِنَّا لَمُوسِعُونَ (ذاريات47)

ترجمه:- ما آسمان (کهکشان‌ها) را به نيرويي بنا نهاديم و در حال گسترش و توسعه آنيم.

امروز علم ثابت نموده كه كائنات پيوسته در توسعه است تا در نهايت منجر به انقباض عظيم مي‌شود.

4-  قانون جاذبه عمومي (ستون هاى نامرئي عالم)

خَلَقَ السَّمَاوَاتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا،… (لقمان 10 و مشابه آن در فاطر 41)

ترجمه:- خداست که آسمان‌ها (کهکشان‌ها) را بدون ستون‌هايي قابل رؤيت برافراشت…

البته فهم و برداشت اين آيات به انسان‌هاى 1400 سال قبل دشوار بوده، تصور كنيد براى آن‌هايى كه فاقد معلومات هاى ابتدايى و اوليه بودند، چگونه ممكن بود جاذبه را تشريح و تفهيم كرد. الى همچون ستون‌هاى غيرديده‌نى.

ادامه دارد…

اشتراک گذاری:

نظر بدهید