افغانستان؛ قلبي که دوباره به تپش افتاد

 

اسحق «عاشوري» عضو مرکز اطلاعات و رسانه هاي حکومت

 

درشعری ماندگار از فیلسوف شهیر شرق اقبال لاهوری، افغانستان در پیکر آسیا حیثیت قلبی را دارا می باشد که بهبودی وضعیت آسیا وابسته به آن دانسته شده است.

ازین‌رو موقعیت جیوپولیتک و جیواکونومیک افغانستان واقعیت انکار ناپذیری است که طبیعت آنرا در منطقه به ودیعه گذاشته است. این خطه باستانی نظر به همین موقعیت جفرافیایی استثنایی اش از ارزش خاصی در پیوند با جهان بشریت برخوردار بوده جایگاه مناسبی را در مناسبات بین المللی اعم از سیاسی، اقتصادی وفرهنگی دارا می باشد و می توان گفت، این امتیازیست که کمتر کشورهای جهان از  آن برخوردار می باشد.

آن طوری که اوضاع و شرایط در مراحل مختلف تاریخ به جایگاه این کشور باستانی تعریف های متنوع بخشیده است، موقعیت این کشور به حیث چهار راه و شاهراه بزرگ جهانی به مانند خط ابریشم راهرو های مساعدی را در وصل کردن بخش‌های مختلف قاره آسیا در خود جا داده که به  اهمیت خاص این کشور در تاریخ اقتصادی و فرهنگی منطقه صحه می گذارد.

این کشور، با در نظر داشت چنین یک موقعیت ارزشمند همیشه مورد توجه جهانگشایانی چون سکندر مقدونی و ناپلیون و سایر قدرت های استعماری نیز بوده است. تاریخ پر از رویداد ها و مبارزات آزادی‌بخش ساکنان این سرزمین ، مشحون از قهرمانی ها و  رشادت های ماندگاری بوده است که تاریخ معاصر افغانستان شاهد و گواه این چنین یک حقیقت است.

افغانستانی که پس از تجاوزات قرن اخیر بیشتر از هر زمان دیگر صدمات و خسارات جبران ناپذیزی را به خود دیده است، مانند جسم مصدومی که زخم های عمیق آن تا هنوز به درستی التیام نیافته، اکنون هم منبع و مرجع امید برای جسم بزرگی بنام آسیا بوده می تواند.

افغانستان برخاسته از بستر جنگ های خانمانسوز و تجاوزات بیرحمانه دشمنان، هنوز هم اشتیاق به پاخاستن را دارد و می خواهد در بازی های رقابتی برای بقای خود در میدان مبارزه و معرکه با نیرو و توان باور نکردنی یکبار دیگر به جهانیان ثابت سازد که این کشور هنوز زنده بوده و می تواند منبع فیض و برکت برای دیگران نیز باشد. کشور  مستقلی که اکنون هم دارای حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود بوده و قادر است در روابط و مناسبات خود یک همکار و همسایه خوب در منطقه و خانواده جهانی باشد.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان برای احراز چنین یک جایگاه در معادلات جهانی با وجود مشکلات و نارسایی های عدیده توانسته تا نقش یک کشور متعهد به ارزش‌های والای انسانی چون صلح و ترقی را به درستی ایفا نماید.

تحرکات اخیر رهبری کشور در برداشتن موانع از مسیر پیشرفت و ترقی به این قلب ملول و رنجیده یکبار دیگر نیرو و توان آنرا بخشید تا منحیث یک قلب قوی و امیدوار وجود آسیا را به حرکت در آورد.

تبدیل جو فرساینده جنگی و شرایط التهاب آور سیاسی چهل ساله در افغانستان یک ابتکار وانقلاب فکری را ضرورت داشت تا بتواند مسیر ناخوانسته حرکت به سوی نابودی و اضمحلال را با یک جهش و چرخش استادانه به صراط مستقیم هدایت و استقامت بخشد. این جهش و حرکت به سوی پیشرفت و ترقی جز از مسیر و راه اندازی برنامه های کلان اقتصادی در سطح کشور و منطقه  میسر و ممکن نبود.

وجود موانع متعدد در مسیر رهایی از بن بست های سیاسی و حصر تجارتی و اقتصادی، افغانستان را در محاصره طاقت فرسای قرار داده بود که جز با تدبر و تعمق نمی شد ازین مخمصه‌ها نجات یافت.

ایده تطبیق طرح لوله گاز تاپی که مقدمات آن چندین سال قبل رسانه یی شده بود از مواردی بود که می توانست افغانستان را در یک برنامه اقتصادی کلان وارد مرحله جدید و وادار به تمرکز نیرو و حرکت به سوی اهداف تعیین شده رهبری نماید. مفکوره ایجاد راه لاجورد، برق کاسا هزار، تاپ، بخش غربی فایبر نوری حلقوی، وخط آهن افغانستان_ ترکمنستان خطی که همزمان با لوله گاز تاپی افتتاح شد و قرار است در آینده نزدیک افغانستان را از طریق بندر ترکمن باشی به کشور های آذربایجان، گرجستان، ترکیه و سپس به اروپا و همچنان قزاقستان و سایر کشور های مشترک المنافع  وصل نماید.

افتتاح و به بهره سپردن بندر تجارتی چابهار و باز کردن مسیر از جنوب آسیا به آسیای مرکزی و اروپا اهمیت بالقوه و مرکزیت افغانستان را در تعاملات و  فعالیت های تجارتی و اقتصادی همچنان بازگو می نماید.

این تحرکات که با استفاده از ظرفیت های جیوپولیتک و جیو اکونومیک، افغانستان را قادر به انجام همکاری‌های این چنینی ساخته است، جایگاه این کشور به حیث قلب پرتپش پیکر آسیا و اهمیت آن در بهم رسانی ساکنان گوشه و اکناف جهان و اتصال شبکه های نیرو بخش، دارای ارزش استثنایی می باشد.

گشایش  راه ها و مسیر های تجارتی از طریق این کشور به مثابه بازگشایی شریان های قلبی در وجود یک پیکر فشرده بنام آسیا، روزنه های امید به رهایی و نجات از فقر و انزوا به سوی پیشرفت و ترقی، یکبار دیگر به این واقعیت صحه می گذارد که افغانستان قلب آسیاست و قلب آسیا دارد می تپد و تپش‌هایش بیانگر گرمی یک قلب امیدوار برای زنده‌گی و حیات آبرومندانه‌ای در خانواده بشری می باشد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید