30 مکتب در هلمند به سنگر تبديل شده است

 

یک مقام وزارت معارف: هيچ‌کس نمي‌‎‌تواند از مکاتب استفاده سياسي و نظامي نمايد

 

 

مسؤولان رياست معارف هلمند از بسته شدن 20 تا 30 باب مکتب در اين ولايت ابراز نگراني کرده مي‌گويند که نيروهاي ارتش از اين مکتب‌ها به عنوان سنگر استفاده مي‌کنند.

داوودشاه اسپاري، رييس معارف هلمند مي‌گويد که اين رياست براي بازگشايي مکتب‌ها چندين بار استعلام‌هايي را عنواني والي و فرماندهي پوليس فرستاده اند؛ اما تاکنون در اين زمينه همکاري صورت نگرفته و مشکل همچنان پابرجاست.

محمدفريد و اسحاق دو باشنده‌گان ولسوالي نادعلي که دانش‌آموز اند، مي‌گويند که نيروهاي امنيتي از مکتب‌هاي آن‌ها به عنوان سنگر استفاده مي‌کنند که اين موضوع آن‌ها از آموزش محروم کرده است.

به گفتة آنها نيروهاي امنيتي پس از بيرون راندن طالبان از ولسوالي نادعلي در مکتب‌ها مستقر شده اند. به گفته‌ي آن‌ها ساختمان و وسايل مکتب همه تخريب شده اند.

اين دانش آموزان ادعا دارند که نزديک به دو سال است مکتب نرفته اند.

اين در حاليست که وزارت معارف خبر داد که امروز شنبه چهارم حمل، سال تعليمي 1397 آغاز مي‎گردد.

کبير حقمل رييس نشرات اين وزارت گفت که وزارت معارف در نظر دارد تا در سال 1397 تعليمي بيشتر از يک ميليون متعلم جديدالشمول را در سراسر افغانستان جذب نمايد. حقمل ضمن ابراز آماده‎گي براي آغاز سال جديد تعليمي گفت: برنامة ما اينست که در حدود سه صد مکتب جديد در نقاط مختلف کشور ايجاد نماييم و براي حدود بيشتر از 600 مکتب تعمير ساخته خواهد شد. همچنان برنامه عملي راه ساختمان براي حدود شش هزار مکاتب هم طي همين سال به ميان خواهد آمد و وزارت معارف خواهد توانست که يک سال خوب و پردست‌آورد را در معارف افغانستان داشته باشد.

رييس نشرات وزارت معارف همچنان گفت، سيستم تعليمي افغانستان يک روند غير سياسي، غير نظامي و غير جانبدارانه است و هيچکس نمي‎تواند از آن سوء استفاده سياسي و يا هم نظامي نمايد.

پيش از اين نيز به هدايت محمد اشرف غني رييس جمهور کشور سال 1397 بنام سال حمايت از معارف نام گذاري شده‎است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید