نام رويا سادات در فهرست «زنان شجاع» وزارت خارجه امريکا

دولت امريکا هر سال به گروهي از زنان از کشورهاي مختلف جهان جايزه‌اي مي‌دهد به نام “جايزه زنان شجاع”. امسال در بين ده برنده اين جايزه، يک زن هم از افغانستان بود. رويا سادات، کارگردان و از بنيان‌گذاران خانة فلم رويا در افغانستان بابت تلاش‌هايش براي توانمندسازي زنان و کمک به توسعه و بهبود زنده گي در افغانستان اين جايزه را برده است.

ملانيا ترامپ، همسر رييس‌جمهوري امريکا، روز گذشته در مراسمي در ساختمان وزارت خارجه امريکا اين جايزه‌ها را داد.

اين “جايزه بين‌المللي زنان شجاع” را هر سال وزارت امور خارجه امريکا به زناني مي‌دهد که از ديد دولت ايالات متحده راهبري، شجاعت و قدرت استثنايي در اقدام براي بهبود زنده گي ديگران، از خود نشان داده‌اند.

رويا سادات، فلم‌ساز افغانستاني که امسال اين جايزه را برده، سال 1981 در هرات به دنيا آمده است. او از کودکي روياي فلم‌سازي داشته، اما نوجواني و جواني‌اش به سال‌هاي جنگ و تسلط طالبان خورد که اين موضوع مورد علاقه‌اش در آن سال‌ها در دسترس نبود و ممنوع بود.

او تعريف مي‌کند که در دوره طالبان، آهسته در يک بيمارستان در هرات صنف هاي سينمايي برگزار مي‌کرده است.

رويا سادت 15 سال پيش «خانه فلم رويا» را راه انداخت و مي‌گويد در اين مدت بيش از 30 فلم مستند، داستاني و برنامه تلويزيوني در اين مؤسسه توليد کرده است.

اين نخستين‌باري نيست که خانم سادات بابت فعاليت‌هايش تحسين مي‌شود.

خودش مي‌گويد اين چنين جايزه‌ها بيش از اين‌که خوشحال و هيجان‌زده‌اش کند، باعث مي‌شود عميق‌تر شوم از اين جهت که بار مسؤوليتم زيادتر مي‌شود.

رويا سادات ‘خانه فلم رويا’ را از سال‌ها پيش راه انداخته و فعاليت‌هايش در آن، يکي از دلايلي بوده که بارها تحسين شده است.

اخيراً وزارت خارجه هالند اعلام کرد که به رويا سادات، فلم‌ساز افغان، به خاطر کارگرداني فلم «نامه‌اي به رييس‌جمهور» جايزه ويژه‌اي مي‌دهد که از آن به عنوان «جايگزين اسکار» نام مي‌برد.

فلم «نامه‌اي به رييس‌جمهور» ساخته خانم سادات، به عنوان نماينده سينماي افغانستان در بخش بهترين فلم خارجي نودمين دوره جوايز اسکار به آکادمي علوم و هنرهاي سينمايي معرفي شد، اما نتوانست نامزد اين بخش شود.

داستان فلم، روايتي از زنده گي زن جواني به نام ثريا است که بابت قتل ناخواستة شوهر بدرفتارش، به اعدام محکوم شده است. او براي نجات خود، نامه‌اي به رييس جمهوري مي‌نويسد و رييس جمهوري پس از خواندن اين نامه، ناگفته‌هاي پرونده او را مي‌فهمد.

رويا سادات به عنوان نخستين زن کارگردان در افغانستان در سال‌هاي بعد از حاکميت طالبان شناخته مي‌شود و اولين زني که فلمش به عنوان نمايندة سينماي افغانستان براي اسکار انتخاب شده است.

رويا سادات به خاطر فلم «نامه‌اي به رييس‌جمهور» جايزه ويژه‌اي از دولت هالند گرفت که خودشان از آن به عنوان «جايگزين اسکار» نام برده‌اند.

خانم سادات مي‌گويد که فلم‌هايش هم صداي زنان است و هم صداي مردان سرزمينش: «هر دو قرباني خشونتيم؛ تمرکزم بر داستان‌هاي زنان، به معني مرزبندي جنسيتي نيست.»

رويا سادات 5 سال پيش جشنوارة فلم زنان را در افغانستان راه انداخت که از کشورهاي ديگر هم مهمان‌هايي داشته است؛ از جمله از ايران و تاجيکستان.

خانم سادات درباره اين‌که چه‌قدر با همتايان خود در کشورهاي ديگر با جامعه فارسي‌زبان در تماس است، مي‌گويد، همين جشنواره سکوي خوبي شده است براي تقويت اين ارتباط.

اين کارگردان افغان ابراز اميدواري مي‌کند که حمايت‌ها از جامعه افغانستان محدود به حمايت‌هاي امنيتي نماند.

نام او چهار ماه پيش هم در فهرست سال “متفکران جهاني” نشريه امريکايي فارن‌پاليسي قرار گرفت. اين نشريه دليل جا دادن نام خانم سادات در اين فهرست را “آوردن داستان زنان افغان روي پرده سينما” اعلام کرد.

در سال‌هاي گذشته زنان ديگري از ايران و افغانستان اين جايزه سالانه وزارت خارجه امريکا را برده‌اند. از جمله شادي صدر، کنشگر حقوق بشر از ايران که در سال 2010 برنده اين جايزه شد. همچنين نسرين اورياخيل، دکتور متخصص نسايي و ولادي، در سال 2014، ماريا بشير، رييس سارنوالي هرات، در سال 2011، نيلوفر رحماني، پيلوت، در سال 2015، و مريم دراني، عضو شوراي ولايتي قندهار و دبير راديو «ميرمن» در قندهار.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید