وزارت صحت عامه: توبرکلوز در افغانستان سالانه 12 هزار قرباني مي‌گيرد

 

با وجود تلاش‌هاي وزارت صحت عامه در بخش عرضه خدمات صحي در کشور هنوز هم سالانه 12 هزار تن در اثر بيماري توبرکلوز جان‌هاي شان را از دست مي‌دهند.

مسؤولان ديپارتمنت توبرکلوز وزارت صحت عامه مي‌گويند، به اساس ارقام ارائه شده سازمان صحي جهان، سالانه حدود 61 هزار تن در افغانستان به بيماري توبرکلوز مبتلا مي‌شوند که 12 هزار تن آنان در اثر اين بيماري جان‌هاي شان را از دست مي‌دهند.

داکتر خالد صديق مسؤول ديپارتمنت توبرکلوز وزارت صحت عامه ديروز در صحبت با راديو آزادي در مورد گفت :

در 34 ولايت خدمات توبرکلوز وجود دارد و تقريباً 2355 مرکز در سراسر کشور خدمات توبرکلوز را عرضه مي‎کند در مراکز تشخيص به وسيله مايکرسکوب اين بيماري تشخيص مي‎شود و در آنجا تداوي توبرکلوز براي 6 ماه شروع مي‎شود.

وي افزود، در افغانستان زنان در مقايسه با مردها بيشتر به بيماري توبرکلوز مبتلا مي‎شوند و اين بيماري سبب بي اولادي نزد خانم‎ها نيز مي‎گردد.

به گفتة داکتر صديق، بيماري توبرکلوز به 6 الي 18 ماه تداوي نياز دارد تا يک فرد کاملاً صحت‌ياب گردد.

24 ماه مارچ، روز جهاني مبارزه با توبرکلوز بود و همه ساله مقامات افغانستاني نيز از اين روز تجليل کرده و به‎خاطر مبارزه با اين بيماري تعهد مي‎کنند.

سل يا توبرکلوز يک مرض ساري، اما قابل تداوي و وقايه است و داکتران به کساني‎که بيش از دو هفته سرفه کنند سفارش مي‎کنند تا يکبار به مراکز صحي جهت تشخيص و تداوي مراجعه نمايند.

به اساس معلومات وزارت صحت عامه، ازدواج در سنين پائين، بيسوادي، فقر و تغذيه نادرست از عوامل عمدة مبتلا شدن به اين بيماري عنوان مي‎شوند.

داکتران متخصص مي‎گويند، توبرکلوز انواع مختلف مانند توبرکلوز استخوان، معده، امعا، رحم و ستون فقرات دارد و در صورتي‎که تداوي نشود، اين بيماري کشنده نيز مي‎باشد.

در عين حال، سازمان داکتران بدون سرحد در گزارش تازه‎اش گفته‎است که به هدف مبارزه با اين مرض، دواهاي جديدي بالاي برخي از مريضان توبرکلوز تطبيق شده و اين دوا ها به تداوي توبرکلوز مؤثر واقع شده‌است.

از سويي هم طيبه زاهدي عضو کميسيون صحت مجلس سنا مي‎گويد، وزارت صحت عامه بايد خدمات صحي با کيفيت را نه تنها در بخش تداوي توبرکلوز، بلکه در تشخيص و تداوي تمام امراض عرضه نمايد.

وي افزود:، گرچه کارهايي انجام شده و زحمات نيز در طول چندين سال کشيده شده، اما عرضه خدمات صحي به شکل مناسب در افغانستان متأسفانه نيست، در همه موضوعات تنها در توبرکلوز نه در تمام مريضي‌ها، اول ما يک کلينيک استندرد در کشور نداريم و هيچ شفاخانه استندرد و لابراتوار استندرد در افغانستان وجود ندارد و ما از اين ناحيه بسيار تشويش داريم.

خانم زاهدي مي‌گويد، چون توبرکلوز يک بيماري ساري و خطرناک است، وزارت صحت عامه بايد مراکز استندرد تشخيص اين بيماري را در نقاط مختلف کشور ايجاد نمايد تا پس از تشخيص اين بيماري به‌گونه درست تداوي شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید