شرايط پاکستان بر محصولات صادراتي افغانستان کمرشکن است

 

اتاق تجارت و صنايع کشور مي‌گويد که شرايطي که پاکستان بر محصولات صادراتي افغانستان وضع کرده، سخت‌گيرانه و کمرشکن است.

خان جان الکوزي معاون اتاق تجارت و صنايع، ديروز دوشنبه در يک نشست خبري در کابل، شرايط جديدي را که پاکستان محصولات صادراتي افغانستان وضع کرده را کمر شکن خواند.

آقاي الکوزي گفت که پاکستان از چندي به اين سو قرنطين ورق / سرتفکيت تضمين کيفيت را زير نام (PRA) بر ورود محصولات تجاري افغان‌ها به اين کشور وضع کرده که با شرايط عيني نه تنها افغانستان، بلکه کل آسيا مطابقت ندارد.

وي گفت که اعمال شرايط اين قرنطين ورق بر محصولات صادراتي افغانستان به اين کشور، به دليل عدم مطابقت عيني آن جلو صادرات افغانستان به اين کشور را گرفته و ضررهاي بزرگ مالي را به تاجران وارد خواهد کرد.

آقاي الکوزي از حکومت خواست که يک هيأت با صلاحيت را که نماينده گان تاجران نيز در آن شامل باشد به پاکستان فرستاده و از طريق گفت وگو ومذاکره، حکومت پاکستان را به لغو معيارهاي جديد و کمرشکني که اين کشور بر محصولات تجارتي افغانستان وضع کرده است، متقاعد بسازد.

به گفتة وي، دولت پاکستان در حالي به اين عمل سختگيرانه و کمر شکن عليه تاجران افغان اقدام کرده است که محصولات پاکستاني بدون هيچگونه سختگيري با نداشتن سرتفکيت تضمين کيفيت وارد بازار افغانستان مي‌شود.

اين مسؤول اتاق تجارت همچنان گفت که سالانه يک ميليون و دوصد تُن محصولات افغاني به خارج صادر مي‌شود که بيش از 90 درصد اين محصولات وارد بازار پاکستان مي‌شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید